• 077-9971010
  • הברזל 15 ת”א, בניין MDC מרכז רפואי עין טל רמת החייל.

קטרקט (ירוד)

קטרקט הוא הבעיה הרפואית השכיחה ביותר וניתוח להסרת ירוד – קטרקט הוא הנפוץ ביותר בעולם המודרני.

ניתוח קטרקט משולב עם השתלת עדשה מולטי פוקאלית הוא הדרך הטובה ביותר להקטנת התלות במשקפיים בגיל המבוגר.

שימוש בלייזר בניתוחי קטרקט מקל על תהליך הניתוח ומאפשר החלמה מהירה יותר מהניתוח.

ניתח קטרקט באמצעות לייזר והשתלת עדשות פרמיום הם פסגת הטכנולוגיה העומדת לרשותנו.

עדשות פרמיום (עדשות מולטי פוקאליות, עדשות טוריות, ועדשות טוריות מולטי פוקאליות ) מאפשרותלהקטין את התלות במשקפיים אחרי ניתוח קטרקט.

קטרקט (ירוד)

ירוד הוא עכירות הדרגתית של העדשה אשר גורמת להפרעה במעבר קרני האור בדרכם אל הרשתית. קטרקט נמנה עם תופעות ההזדקנות אשר כידוע מתחילות ביום היוולדנו ומתקדמות עם הזמן. קטרקט מתפתח בהדרגה ובצורות שונות ולכן תלונות הסובלים מקטרקט משתנות בהתאם לכל שלב.

ניתוח הוצאת ירוד מהווה גם את אחת השיטות הוותיקות והבדוקות ביותר להסרת משקפיים. כאשר הניתוח מבוצע לשם הסרת משקפיים מקובל לכנות את הניתוח בשמו הלועזי REFRACTIVE LENS EXCHANGE RLE  שהוא הוצאת העדשה הטבעית מעין בדומה לניתוח הוצאת ירוד והשתלת עדשה תוך עינית מותאמת לתיקון הבעיה בתישבורת העין.

בעידן המודרני ישנם מספר שיטות להוצאת ירוד:

ניתוח הוצאת ירוד בשיטת “פאקו”

המילה “פאקו” היא קיצור של השם הלועזי של הניתוח  PHACOEMULSIFICATION. בשיטה זו ניתן לרסק את הגרעין הקשה של הקטרקט בתוך חלל הלשכה הקדמית ולשאוב את הפרורים. הריסוק נעשה בעזרת אולטרה סאונד (ולא עם לייזר) אשר מוחדר לעין דרך פתח זעיר בגלגל העין. דרך אותו הפתח ניתן להשתיל עדשה תוך עינית מתקפלת. ברוב המקרים אין צורך בתפירת הפצע הניתוחי.

עם העליה בתוחלת החיים מספר המועמדים לניתוחי קטרקט הולך ועולה כך שכיום ניתוח קטרקט הוא הניתוח השכיח ביותר בעולם המערבי.

כיום מקובל לשקול ניתוח להוצאת הירוד אצל כל אדם שמתלונן ואינו שבע רצון מראייתו.

התלונות הנפוצות בשלבים המוקדמים של קטרקט הן:

  • אי שביעות רצון מאיכות הראיה.
  • הצורך בהחלפת משקפיים בתדירות גבוהה יותר.
  • קושי בתפקוד ובנהיגה בתנאי חושך.
  • שינוי בצבעים של חפצים ודברים מוכרים.

בשלבים מאוחרים יותר חלה התדרדרות בחדות הראיה אשר לא ניתנת לתיקון בעזרת משקפיים. בשלב זה התלונה העיקרית היא על טשטוש ראיה אשר עם הזמן הולך ומחמיר.

במקרה של הזנחה קטרקט עלול לגרום לעיוורון. במדינות הלא מפותחות בהן יש מחסור ברופאי עיניים, קטרקט הוא מהסיבות העיקריות לעיוורון.

הירוד יכול להופיע בכל גיל כאשר שכיחת המחלה עולה עם הגיל.

חבלה עינית, ניתוחים בעיניים, ומחלות כלליות כגון סוכרת, ומחלות עיניים כגון גלאוקומה או אובאיטיס  יכולות לזרז את התקדמות הירוד. שימוש כרוני בסטרואידים בטיפות או בכדורים גם כן יכול לגרום להופעה מוקדמת יותר של קטרקט. התפתחות מואצת של ירוד היא גם אחת מתופעות הלוואי של עישון.

בארץ מקובל להמתין להופעה של מידה מסוימת של קטרקט בעדשה לפני ביצוע הניתוח. כמו כל פתרון רפואי יש שיקולים בעד ונגד הניתוח.

הפתרון היחידי לקטרקט הוא ניתוח.

השאירו פרטים ונחזור אליכם